Wybierając kolory do wnętrza należy przede wszystkim kierować się umiarem i własnymi upodobaniami. Nie przesadzajmy jednak z liczbą barw farb Magnat. Dobrze jest wybrać jeden kolor przewodni i do niego dobierać pozostałe w maksymalnie dwóch-trzech barwach dopełniających. W jaki sposób połączyć kolory, by pomieszczenie nie przytłaczało? Przeczytaj nasz poradnik.
Udane połączenia z kołem barw
Do osiągnięcia harmonijnego efektu najlepiej wykorzystać koło barw. Bardzo popularnym trendem wśród dekoratorów jest łączenie kolorów chłodnych i ciepłych, ale trzeba uważać, by komponować barwy o podobnej temperaturze. Barwy ciepłe to te będące odcieniami żółtego i czerwonego, a chłodne są fiolety, zielenie i błękity. W obrębie kolorów rozróżniamy także barwy chłodniejsze i cieplejsze, np. zieleń szmaragdowa – chłodniejsza, oliwkowa – cieplejsza.
Łączenie kolorów o różnych temperaturach jest niezwykle trudne i jeśli nie jesteśmy do tego przygotowani lepiej zrezygnować np. z kilku odcieni beżu albo zieleni. Kolory nabierają odcieni w zależności od otoczenia i światła, które znajduje się w pomieszczeniu. Jasne barwy przybierają często odcienie sąsiedniego koloru, barwy monochromatyczne neutralizują się wzajemnie, a kontrastowe wzmacniają. Przykładowo:
- czerwony w pobliżu pomarańczu jest przytłumiona,
- czerwony w pobliżu turkusu wydaje się intensywniejszy,
- zieleń zestawiona z niebieskim wydaje się żółtawa,
- zielony w towarzystwie żółci nabiera niebieskawy odcień.
Rola dopełniających kolorów
Barwy dopełniające urozmaicają i dynamizują wnętrze. Nie powinny jednak zostać zastosowane w równych proporcjach. Najlepiej zastosować je w proporcji 3 do 1. Szarość, czerń i biel połączone z barwami z koła zawsze świetnie dopełniają wnętrze. Dobrze zastosować je jako tło dla kolorów z koła barw.
Doskonale sprawdza się ta sztuka we wnętrzach w stylu skandynawskim – białe meble, ściany czasem podłoga i mocne kolorowe dodatki – czerwone, turkusowe, żółte. Jeśli jednak wolimy kolorowe ściany dobrze jest pomalować je farbą Magnat w jednym intensywnym kolorze, a meble i dodatki utrzymać np. w tonacji beżowej.